Kako biti pristojan u Japanu i Švedskoj

U prethodnim blogovima smo pisali o važnosti upoznavanja destinacije prije samog putovanja te kako se kvalitetno pripremiti za putovanja u daleke zemlje. Pisali smo o važnosti pripreme te zašto je korisno istražiti što je u određenoj zemlji dozvoljeno, a što nije.  U neke zemlje tako recimo neće moći ući bez vize, prethodnog obveznog cijepljenja ili putnog osiguranja.

U drugima je zabranjeno unositi alkoholna pića, pornografski sadržaj, svinjsko meso ili recimo isticati vjerske simbole. Želite naučiti o pravilima lijepo ponašanja u različitim zemljama i dobro se uklopiti? Onda pročitajte naše savjete.

Pravila ponašanja u Japanu

Ako planirate putovanje u Japan, morate dobro poznavati njihove običaje i kulturu ponašanja. U suprotnom, mogli bi ste se ponašati uvredljivo, a da toga niste ni svjesni.  

Japanci se pozdravljaju klanjanjem. Duboki naklon je iskaz poštovanja, a blagi naklon je namijenjen za neformalne, prijateljske susrete.  Pritom nemojte sklapati ruke u visini srca, jer niste na satu yoge. Japanci od vas neće ni očekivati da znate sva pravila klanjanja. Ukoliko se radi o poslovnom upoznavanju, slobodno se rukujte, jer je to uobičajeno za poslovno okruženje.

Darivanje ima posebna pravila

Japanci se vole odijevati za uspjeh. Zato nose odjela i svečanu odjeću za odlazak u restoran, ceremoniju čaja i poslovne sastanke. Od vas se očekuje da se uklopite.

Želite li nekome nešto pokazati ili pitati za smjer, nikako ne upirite prstom, već cijelim dlanom. Upiranje prstom se smatra prijetnjom.

Darivanje je u Japanu iznimno važno i poput mnogih drugih običaja, također ima svoja posebna pravila.  Tako recimo, Vaši darovi ne bi smjeli biti  jako skupi.  Naime, na taj način obvezujete onoga kome uručujete dar da vam vrati jednako vrijedan, ako ne i vrijedniji poklon.  Pokloni se obavezno primaju s obje ruke, nikako samo s jednom.

kako-biti-pristojan

Ispuhivanje nosa u javnosti se smatra nepristojnim i od vas očekuje da to obavite u toaletu. Ukoliko nemate mogućnost otići do toaleta, pokušajte se barem udaljiti i okrenuti od ljudi.

Za razliku od puhanja nosa, srkanje juhe ne samo da je pristojno, nego je i poželjno. Time dajete do znanja da vam je juha ukusna i hvalite kuhara.

Ako ste na prijateljskom ručku, normalno je da podijelite račun, a ovo pravilo vrijedi i za parove. Ukoliko ste na poslovnom ručku i želite sklopiti ugovor, onda svakako morate sami podmiriti račun. Običaj je da račun plaća prodavatelj, a ne kupac.

Kada želite platiti račun u restoranu niti slučajno nemojte ostavljati napojnicu, jer će vam taj novac vratiti misleći da ste ga zaboravili. Ako ste bili uistinu zadovoljni uslugom, u znak zahvalnosti možete počastiti osoblje pićem. Brojanje uzvraćenog novca je uvrjedljivo i pokazuje nepovjerenje, stoga novac samo spremite.

Japanci u razgovoru ne vole izravna pitanja i zadiranje u privatnost. Kako se ne bi doveli u nezgodnu situaciju, stoga pažljivo birajte pitanja i pazite na formulaciju. 

Kako biti pristojan u Švedskoj?

Šveđani su pomalo rezerviran narod. Tako recimo, ne vole dodirivanje i grljenje u javnosti, a govor tijela kod njih gotovo da i ne postoji. U razgovoru obavezno održavajte kontakt očima, jer time pokazujete zainteresiranost i poštovanje.

Kod poslovnih razgovora odmah nakon upoznavanja se izravno prelazi na posao. Šveđani će vam vrlo brzo jasno dati do znanja što očekuju od vas, a isto očekuju s vaše strane.  Također, ne vole konflikte i odbijaju sudjelovati u takvim razgovorima.

Prilikom upoznavanja i na odlasku običaj je rukovanje, bez obzira radi li se o mlađim ili starijim osobama.

Politička i religijska pitanja nisu dobar izbor teme za razgovor sa Šveđanima. Iako će rado razgovarati o ovim temama s obitelji ili bliskim prijateljima, na poslu i u javnom okruženju ih najčešće izbjegavaju. To ćete prepoznati po neodređenim odgovorima i slaganju s većinom prisutnih.

kako-biti-pristojan

Šveđani cijene točnost

Šveđani su iznimno točni, a raspored i pravila shvaćaju jako ozbiljno. Isto očekuju i od vas. Stoga kašnjenja bez najave i objašnjenja neće proći bez zamjerki.

Obraćajte im se prezimenom dok vam oni sami ne predlože korištenje imena. Glasni ili brzi govor ih uznemiruje, stoga se trudite uvijek govoriti polako i smireno te povremeno koristiti pauze. Upadanje u riječ smatraju nepristojnim i neće progovoriti sve dok vi ne napravite pauzu. Ukoliko nemate namjeru držati monolog, ovo je svakako savjet koji trebate iskoristiti.

Kada se nalaze u javnosti Šveđani izbjegavaju kontakt očima, a u autobusu neće sjesti pored vas. Iako vam pada na pamet da je možda problem u vama (ne morate provjeravati miris svog tijela), budite uvjereni da nije, radi se isključivo o njihovom poštivanju privatnosti.

Planirate li posjetiti Japan ili Švedsku, svakako se kvalitetno pripremite za putovanje uz naše savjete: kvalitetna priprema uvjet je za bezbrižno putovanje i kako spakirati kofere.

Ukoliko krećete na službeno putovanje, ne zaboravite koristiti prednosti koje Vam pruža GOOMA aplikacija, kako bi jednostavno i brzo evidentirali sve putne trškove i podnijeli izvještaj.

Ako još ne koristite GOOMA aplikaciju svakako isprobajte besplatno sve njene prednosti.