Jesu li freelanceri budućnost tržišta rada?

Tržište rada danas je nemilosrdno. Konkurencija je iznimno jaka, poslodavci stalno traže nova znanja i vještine, a rang ljestvica učinkovitosti često se penje na razinu nerealnog.  Svakodnevne radne zadatke i osobni profesionalni razvoj ponekad je teško uskladiti. Ustvari, ako to i uspijete vaš radni dan počne trajati u prosjeku oko 12 sati. Ovakav scenarij vrlo često vodi do demotivacije i frustracije zaposlenika.

Ovo je samo dio razloga zašto freelanceri tijekom posljednjih godina zauzimaju sve veći udio tržišta. S druge strane, i tvrtke sve češće zapošljavaju freelancere. Razlog? Postaju svjesne njihovih prednosti u odnosu na stalne zaposlenike.

Online tržište otvara prilike za mnoge freelance poslove

Da, čini se da su freelanceri budućnost tržišta rada. Prije dvije godine u SAD-u je bilo registrirano 57,3 milijuna freelancera. Trendovi na tržištu pokazuju da će ta brojka do 2027. godine narasti na nevjerojatnih 86.5 milijuna.

Velika Britanija ima oko 1,5 milijuna registriranih freelancera koji godišnje obave poslove vrijedne oko 175 milijardi kuna. U Nizozemskoj je posljednjih godina broj freelancera porastao za 92 posto. Oko 23 posto svih freelancera radi poslove s područja dizajna i multimedije, pisanja i prijevoda. Njih 20 posto nudi IT usluge, dok se poslovima marketinga i prodaje bavi 13 posto freelancera. Gotovo 50 % freelancera su milenijalci. U Hrvatskoj je registrirano oko 5.000 freelancera, iako su stvarne brojke sigurno puno veće. Činjenica je da prostora za ovakvu vrstu prostora ima jako puno.

Zašto se toliko ljudi odlučilo na freelancing? Zbog tehnološkog razvoja i online tržišta koje je uklonilo sve granice i spojilo klijente i isporučitelje usluga na globalnoj razini.  Online poslova je sve više, što je dovelo do procvata freelance tržišta.

Freelanceri

Freelanceri u prosjeku uče dvije nove vještine godišnje

Jedan od aktualnih problema na tržištu rada, pogotovo u Hrvatskoj, je zaostajanje edukacije za potrebama tržišta. Upravo tako nastaju čitave generacije mladih koje jednostavno nisu dobro pripremljene za jaku konkurenciju na tržištu. Uz to, potrebe tržišta rada stalno se mijenjaju. Samo u posljednjih nekoliko godina postala su vrlo tražena zanimanja za koja do prije deset godina nismo ni znali.

Freelanceri čini se taj problem nemaju. Stalna obuka i učenje novih vještina dio su njihove poslovne kulture. Dokazuje to i podatak da freelanceri godišnje u prosjeku nauče dvije po nove vještine. Očekivano, poslodavci izrazito cijene ovakve suradnike.

Tako gotovo 65% direktora iz human resource područja namjerava povećati udio poslova koje obavljaju freelanceri za gotovo 60%. Da, freelanceri se najbolje prilagođavaju promjenama na tržištu rada. I tržište je to itekako prepoznalo.

Kako postati freelancer?

Pravilo broj jedan- možete potpuno zaboraviti svoj dosadašnji pogled na poslovanje. Freelance je nešto sasvim drugačije. Freelanceri rade zanimljiv, izazovan i dinamičan posao u kojem, jednom kada ga uhodaju, sami diktirate količinu i opseg posla. Ipak, da bi ste došli do te razine treba proći određeno vrijeme. To znači imati strpljenja i ne gubiti motivaciju dok gradite reputaciju među novim klijentima. Evo još nekih savjeta koji će pomoći;

Dobro organizirajte svoje radno vrijeme

Svaki novi freelancer sanja o velikom broju klijenata koji će donijeti lijepu mjesečnu zaradu. Uz malo strpljenja, taj scenarij uopće nije nemoguć. No, ako ne znate dobro organizirati svoje vrijeme lako bi ste se mogli naći u situaciji gdje se „ubijate“ od posla da sve stignete u rokovima.  Uz to, niti jedan klijent ne voli nepoštivanje rokova. Zato, dobro se organizirajte, odredite prioritete i ne prihvaćajte poslove za koje unaprijed znate da ih ne možete stići odraditi.

Recenzije su važne

Najčešći izbor za većinu freelancera su platforme poput UpWorka, Freelancera ili sl. Ovo su mjesta na kojima vam stoje na raspolaganju doslovno na tisuće poslova. Ali isto tako konkurirate među tisućama drugih kandidata. Za početak, pronađite bilo kakav projekt koji odgovara vašim vještinama i znanju i potrudite se odraditi ga najbolje što možete. Recenzija tj. ocjena zadovoljnog klijenta je put do novih klijenata i još bolje plaćenih poslova.

Treba vam blog ili website

Konkurencija na freelance platformama je ogromna. Prije svega jer su dostupne u cijelom svijetu. Mnoge zemlje imaju ogroman broj freelancera koji će konkurirati za projekt koji i vas zanima, po puno nižim cijenama. Razlog? Ekonomska razlika. Treba vam primjer? Prosječan freelancer iz Indije naplatit će sat svog rada 7 dolara. Za vas je to cijena za koju ne želite raditi.

Kako se onda probiti među velikom konkurencijom i doći do novih klijenata? Treba vam vlastita stranica ili blog. Opišite svoje usluge i čime se bavite te na taj način privucite pozornost klijenata. Napraviti web stranicu danas nije ni skupo ni komplicirano.

Freelanceri_Gooma_sustav_za putne_troskove (3)

Plaćanje preko plaftormi i definiranje projekta

Jedna od najboljih stvari u freelance svijetu je nepostojanje radnog odnosa. Pronađete klijenta, odradite posao, klijent vam plati – i priča je gotova. Ako je zadovoljan obavljenim poslom, angažirat će vas opet. No, pri tome se uvijek osigurajte u smislu plaćanja za obavljeni posao. Ako se odlučite na posao preko neke od dostupnih platformi, inzistirajte na plaćanju preko platforme. U suprotnom, nemate baš nikakvih garancija da ćete biti plaćeni za obavljeni posao.  Isto tako, najbolje je tražiti poslove koji su plaćeni po satu, a ne po projektu. Zato jer ima klijenata koji će po dovršetku projekta tražiti tisuću i jednu izmjenu koje, sigurni smo, ne želite raditi besplatno.

Ako ne definirate jasno uvjete projekta, vrlo lako bi vam se moglo dogoditi da ili ne budete plaćeni ili radite na beskonačnim doradama projekta. I jedno i drugo je situacija koju želite izbjeći.

Naučite kvalitetno upravljati budžetom

Freelanceri moraju znati planirati budžet. Ovo je jedno od najvažnijih pitanja u freelanace svijetu. Zašto? Ponekad će vas angažirati deset klijenata u istom mjesecu. No, isto tako može se dogoditi i da nemate nijednog klijenta tjednima.  Ukoliko je to moguće, napravite „prijelazno razdoblje“. To znači, za početak započnite s freelance poslovima uz stalni posao ili ušteđevinu kao alternativu. Mnogi freelanceri čekaju na prve ozbiljnije klijente i po nekoliko mjeseci, a do tada si morate osigurati sredstva za život.

Dobro planiranje proračuna je jako važno čak i kada imate uhodanu bazu klijenata. Uvijek se može dogoditi da netko od njih otkaže unaprijed najavljeni projekt  ili smanji opseg dogovorenog posla.

Freelance posao- neizvjesnost ili dobra prilika?

Freelance posao sigurno nije za osobe koje ne mogu podnijeti balans između potrage za novim klijentima, ispunjavanja rokova i stalnog profesionalnog usavršavanja kroz nove projekte. Ako vam se sve ovo čini previše, za vas je siguran posao od 8-16 sati.

Za sve kojima ovakav način rada predstavlja izazov, freelance svijet je odlična prilika za razvoj vlastitog posla u kojem sami organizirate vrijeme i planirate prihode. Uz to, svaki novi projekt je prilika za rad s novim klijentom i za stjecanje novih znanja i vještina koje će drugi sigurno prepoznati.

A ukoliko tražite sigurnost pri obračunu putnih troškova uključite Gooma aplikaciju na poslovnom putu. Želite znati više o digitalnom rješenju  kojim ćete sebi i svojim djelatnicima olakšati praćenje putnih troškova? Kontaktirajte nas već danas.