Jet lag, mit ili stvarnost?
Bez obzira putujete li avionom često ili tek povremeno, ukoliko oplanirate putovanje u odredište s drugom vremenskom zonom velike su šanse da ćete iskusiti jet lag. Jet lag je reakcija našeg tijela na promjenu vremenskih zona. Što je razlika među zonama veća to je i jet lag intenzivniji.
Kako nastaje jet lag?
Naš organizam funkcionira na otprilike 24-satnom vremenskom ciklusu koje nazivamo cirkadijalni ritam. Našim tijelom tako upravlja naš unutarnji biološki sat. Cirkadijalni ritam je uvjetovan izmjenom svjetla i tame, odnosno vremena za budnost i spavanje. Zato u slučaju promjene tri ili više vremenskih zona, dolazi do njegovog poremećaja.
Ovakve promjene se događaju kod putovanja sa istočnih na zapadne dijelove Zemlje. Tada, na neki način, kao da putujemo kroz vrijeme i zato naš organizam treba vremena za prilagodbu na nove uvjete. Lakši oblik jet laga doživjet ćete putujući na zapad, odnosno vremenski unazad. Ovisno o organizmu i količini prijeđenih vremenskih zona, tada ga čak možda uspijete i izbjeći. Međutim, putujući na istok krećemo se unaprijed kroz vrijeme i tada ga je nemoguće izbjeći. Zašto? Iako smo fizički došli na odredište, naš biološki sat je ostao na mjestu polaska. Kao posljedicu možete osjetiti pospanost tijekom dana ili ostati budni cijelu noć.
Koji su simptomi i kako pobijediti jet lag?
Prilagodba na novu vremensku zonu obično traje par dana, a dotad ćete se vjerojatno susretati sa slijedećim vrlo čestim simptomima.
Poremećaj sna – svakako najčešći problem kod promjene vremenskih zona. Do njega dolazi zbog promjene dan/noć, a kao posljedicu vjerojatno nećete biti u stanju ostati budni po danu bez obzira na količinu kofeinu koju unesete u organizam. Naime, vaš biološki sat misli da je noć i ne možete ga uvjeriti u suprotno sve dok se ne prilagodi na novo vrijeme.
Ipak, postoji način da se ovaj simpotom ublaži. Nekoliko dana prije puta počnite se pripremati na novu vremensku zonu na način da, ovisno o vašem odredištu, postepeno prilagodite vrijeme buđenja i odlaska na spavanje. To znači da ako, primjerice, putujete na zapad nekoliko dana prije puta kasnije odlazite na spavanje i kasnije se ustajete ujutro. Ako je to moguće, naravno.
Mitovi o jet lagu
Tableta za spavanje i prespavani put neće vam pomoći da izbjegnete jet lag. Razlog je vrlo jednostavan – jet lag nema veze s nedostatkom sna. On nastaje kao rezultat promjene na vremenske zone. Našem tijelu treba vremena za prilagodbu na nove uvjete bez obzira na količinu sna. U izbjegavanju jet laga neće vam pomoći ni noćni let ili putovanje u prvom razredu na udobnijim sjedalima.
Savjetujemo vam da bookirate dnevni let koji dolazi na destinaciju predvečer. Na taj način ćete izbjeći umor i pospanist veći dio prvog dana svog boravka na novom odredištu. Ako ipak dolazite po danu, nastojte si popuniti raspored s različitim aktivnostima i pritom što više vremena provoditi na dnevnom svjetlu. Naime, upravo dnevno svjetlo djeluje kao stimulans na naš biološki sat i pomaže bržoj prilagodbi.
Izbjegnite konzumaciju alkohola tijekom leta
Iako mnogi misle kako će ih konzumacija alkohola za vrijeme leta opustiti, alkoholna pića izazivaju i dehidraciju koja će vas vrlo vjerojatno razbuditi. Ono što je sigurno je da alkohol ne pomaže smanjiti jet lag. Čak suprotno, od njega jet lag postaje još gori. Isto vrijedi i za kavu i druge kofeinske napitke.
Kako bi izbjegli dehidraciju za vrijeme leta uzimajte veće količine vode. Zrak u avionima je suh i lakše dolazi do dehidracije organizma koja produljuje vrijeme prilagodbe na novu vremensku zonu. Glavobolja, razdražljivost, dezorjentiranost..sve su ovo simptomi jet laga koje želite izbjeći.
Dakle, jet leg nije mit. To je stvarno stanje organizma koje, putujući kroz vremenske zone, jednostavno ne možemo izbjeći. No, znate li što možete izbjeći? Brigu oko putnih troškova i putnih naloga.
Uključite Goomu – isključite brigu oko putnih troškova! Prije odluke o njenom korištenju slobodno je isprobajte BESPLATNO. Želite saznati više? Slobodno nas kontaktirajte i dogovorite sastanak.