Zašto je dobro imati planer putovanja u stranu zemlju?
Kada pomislite na putovanje, prva slika koja imate u glavi je egzotičan krajolik, opuštena atmosfera, zen stanje uma…sve ono što bi putovanje zaista i trebalo biti. No, bez kvalitetne pripreme i planera putovanja, ono se može pretvoriti u noćnu moru, bilo da se radi o službenom ili privatnom aranžmanu.
Za sva putovanja vrijedi osnovno pravilo- istražite što je u određenoj zemlji dozvoljeno, a što nije. Naime, postoje određene specifičnosti koje vam mogu uskratiti ulazak u pojedinu zemlju, poput vize, obveznog cijepljenja ili putnog osiguranja. U druge zemlje zabranjeno je unositi alkoholna pića, pornografski sadržaj, svinjsko meso, isticati vjerske simbole i sl.
Stoga, udobno se smjestite i pročitajte naše savjete. Na taj način ćete se na vrijeme pripremiti za put i putovati bez opterećenja.
Upoznajte destinaciju!
Ovaj popis može vam pomoći da kvalitetnije pripremite svoj planer putovanja i sve potencijalne izazove dočekate sa smiješkom na licu.
- Sigurnost prije svega – iako ne želimo širiti paniku, morate znati da su zbog terorizma i mogućnosti nereda neke zemlje označene kao rizičnije. Planirate li posjetiti Siriju, Afganistan, Južni Sudan ili Irak morate biti svjesni da je u tim zemljama visoka stopa ubojstava, političkog terora i unutarnjih sukoba. S druge strane, zemlje poput Islanda, Novog Zelanda, Austrije i Portugala visoko su na popisu najsigurnijih zemalja. Kakvo je sigurnosno stanje u zemlji u koju putujete možete unaprijed provjeriti na stranicama nadležnog ministarstva.
- Provjerite valjanost putovnice – pojedine države zahtijevaju da putovnica vrijedi još 3 – 6 mjeseci nakon ulaska u zemlju. U pojedine države hrvatski državljani mogu putovati s valjanom osobnom iskaznicom. Popis tih država također možete provjeriti na stranicama Ministarstva vanjskih i Europskih poslova.
- Preporučujemo da fotokopirate putovnicu i osobnu iskaznicu. Fotokopija će olakšati i ubrzati izradu putnog lista u slučaju gubitka ili krađe putovnice. Više korisnih detalja vezano za dokumente pročitajte ovdje.
- Nadležno hrvatsko veleposlanstvo – provjerite koje je hrvatsko veleposlanstvo nadležno za državu u koju putujete,te ispišite adresu i brojeve telefona u slučaju da vam zatreba, a nemate pristup internetu.
- Provjerite je li potrebna viza za državu u koju putujete i koji je postupak njenog izdavanja. Izdvajamo 10 popularnih zemalja za koje je Hrvatskim građanima potrebna viza, dok cijeli popis možete pronaći na internetskim stranicama Ministarstva vanjskih i europskih poslova Pregled viznog sustava RH.
Pripremite se na uvjete destinacije koju posjećujete
- Provjerite koje je valutno sredstvo plaćanja u zemlji u koju putujete te je li moguće plaćanje kreditnim karticama. Bilo bi poželjno da u svoj planer putovanja uvrstite provjeru ukupnog troška (putovanje, smještaj, cijene u kafićima, restoranima, izleti i sl.) kako vam se ne bi dogodilo da kreditni limit na kartici nije dovoljan.
- Poštujte zakone i običaje zemlje u koju putujete. Prilikom boravka u islamskim državama strogo se pridržavajte pravila te poštujte lokalne običaje odijevanja i ponašanja. U nekim zemljama ne toleriraju javno držanje na ruke, poljupce ili kupanje u bikiniju, a toples je na dosta mjesta strogo zabranjen!
- Provjerite kakva je struja u zemlji gdje putujete i trebate li kupiti odgovarajući adapter za punjač mobitela, laptopa i sl.
- Oprezno u siromašnim destinacijama! Ako je vaša destinacija jedna od siromašnih zemalja pokušajte se ne odijevati preuočljivo. Budite umjereni sa skupocjenim nakitom, a posebno ne nosite ogroman fotoaparat oko vrata jer bi vam mnogi mogli dosađivati prošenjem. Tako ćete smanjiti mogućnost pokušaja krađe i sl.
Ostali korisni savjeti za planiranje putovanja
- Lokalni jezik – naučite par korisnih izraza na jeziku zemlje u koju putujete. Ako imate priliku i znate jezik, pričajte s lokalcima, jer ćete tako saznati puno više o samoj zemlji nego kroz turističke vodiče.
- Kako bi uštedjeli novac na putu, ako niste u hotelu, kupite namirnice za doručak i večeru u lokalnoj trgovini i pripremite obrok u apartmanu. Ručak pojedite ipak negdje vani, nemojte se zbog hrane vraćati i gubiti dragocjeno vrijeme za istraživanje
- Putujte noću – ako se spremate na putovanje avionom ili vlakom predlažemo da na putovanje krenete noću. Tako ćete uštedjeti na vremenu i izbjeći jednu noć smještaja.
- Zbog sigurnosti odvojite dio novca prije puta i stavite ga na sigurno mjesto s unutarnje strane odjeće. Na check list u planeru putovanja možete staviti i kupnju posebne torbice koje se nose ispod hlača, a predviđene su za pohranu putovnice, novca i kartica.
Zaključak?
Ako vaše putovanje traje samo nekoliko dana, a želite puno toga vidjeti između sastanaka, isplanirajte što ćete raditi po danu. Iskoristite blagodati interneta i potražite još kod kuće sve zanimljivosti koje bi voljeli posjetiti. Ipak, nemojte pretjerivati s popisom loakcija koje želite obići kako putovanje ne bi postalo stresno.
Uz dobar planer putovanja ono može postati zaista nezaboravno iskustvo. Ukoliko je razlog vašeg putovanja ipak službeni, podsjećamo vas da iskoristite sve prednosti GOOMA sustava kako bi u što kraćem roku evidentirali putne troškove i podnijeli izvještaj. Tako će vam ostati više vremena za sređivanje dojmova, slaganje foto albuma i prepričavanje avantura s vašeg putovanja.